עברית קשה שפה? שלושה צעדים לשיפור התכנים שלכם

האם אתם חושבים שהעברית שלכם טובה, או שאתם תמיד בודקים את עצמכם כי אתם יודעים שיש לכם קושי בכתיבה?

אני אוהבת את השפה העברית, וחושבת שיש לי עברית טובה, אבל גם אני תמיד בודקת את עצמי ומוודאת שיש לי כמה שפחות טעויות.

**

למה חשוב להמעיט בטעויות? תחשבו מה אתם מרגישים כשאתם נתקלים בפרסום עסקי שיש בו שגיאת כתיב.

בין אם אתם שמים לב לכך במודע, או שרק תת המודע מושפע, שגיאת כתיב או טעות אחרת בעברית, גורמים לכל תוכן להיראות פחות מקצועי. הנה מספר דוגמאות שגרמו לי להרים גבה:

בחוברת של תיאטרון גדול, גיליתי שגיאות כתיב רבות.

בשלט חוצות בצפון, עבור גן אירועים, גיליתי שגיאה צורמת בעברית.

במודעה של כותבת תוכן, היו מספר שגיאות בעברית. ** מצד אחד, גם אני יודעת שכולם טועים - כולנו מכירים את הכתיבה המהירה בפייסבוק. כותבים פוסט וישר לוחצים על "פרסם". כשאני נתקלת בשגיאות בפייסבוק, אני לא ממהרת לשפוט. אני יודעת שכולנו בני אדם. אני גם לוקחת בחשבון, שאולי שפת האם של הכותב אינה עברית. אני לוקחת בחשבון שיש כותבים מוכשרים שיש להם דיסלקציה. יצא לי לקרוא לא מעט אנשים מוכשרים שכתבו בפוסטים שלהם שיש להם דיסלקציה. אני מכבדת מאוד את הכנות הזו. *** מצד שני, כשכותבים טקסט שיווקי, צריך לנסות ולהקטין את השגיאות - אני בטוחה שגם אני עושה טעויות בעברית. אבל אני כל הזמן עושה מאמץ להקטין את אחוז השגיאות.

מצרפת כאן את הצעדים שאני עושה כדי להקטין שגיאות. לא לכל טקסט אני עושה אותה הגהה. אין דין פוסט בפייסבוק כדין מאמר ובטח לא כדין מסמך שיורד לדפוס. *** אז איך יוצרים טקסט עם מינימום שגיאות?

1. קודם כל, קוראים את הטקסט. כמה פשוט, ככה חשוב. גם פוסט בפייסבוק, קוראים שוב לפני שלוחצים על כפתור הפרסום. 2. יש לכם טקסט חשוב? בקשו ממישהו קרוב אליכם שיעבור על הטקסטים. כולנו עיוורים לטעויות שאנחנו כותבים. קשה מאוד להבחין בטעות בטקסט שיצא תחת המקלדת שלנו. עין נוספת, תעזור לפתור את הבעיה של שגיאת הקלדה או שגיאות חמורות בעברית.

אתם יודעים שאתם מועדים לשגיאות? על אחת כמה וכמה, היעזרו באדם נוסף שיבדוק את מה שאתם מפרסמים. פרסמתם משהו והעירו לכם? היו קשובים לאנשים ובצעו עריכה של הטקסטים. זו לא בושה לבקש עזרה, ולא בושה לתקן טקסט שנפלה בו טעות.

3. אתם לא בטוחים אם כיכר זה זכר או נקבה? אתם לא בטוחים אם אומרים עשרים שנה או עשרים שנים? תעשו מה שאני עושה: בדקו בד"ר גוגל. לפעמים, אנחנו כותבים משהו ולא בטוחים אם הבחירה שלנו נכונה. בדיקה קצרה בגוגל תפתור לנו את ההתלבטות. ***

ואם אחרי כל הבדיקות הללו, אתם עדיין לא מרגישים בטוחים בעברית שלכם, תמיד אפשר להתייעץ עם מישהו מקצועי בתשלום.

***


כל הזכויות שמורות לשרון בריין

2015

עקבו אחרי:

טלפון:

0722-123-922

0545-313-886

אימייל:

tsoomet.lev@gmail.com

  • Facebook Clean
  • Google+ Clean
  • Twitter Clean